Archiv

Fiala: Válka na Ukrajině bude dlouhá. Bezpečnost Česka není samozřejmost

Ve Španělském sále Pražského hradu se v úterý při příležitosti 25. výročí vstupu ČR do NATO koná již 11. ročník konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Během dopoledne jsou naplánovány projevy například členů vlády nebo náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Odpoledne má promluvit český prezident Petr Pavel a po něm bývalý americký prezident Bill Clinton, který do Prahy dorazil již minulý týden. Přesně ve 12 hodin by měl od českého prezidenta převzít státní vyznamenání. 

Jedním z prvních řečníků byl po deváté hodině premiér Petr Fiala (ODS). Na úvod svého vystoupení mluvil zejména o nakoupení 24 letounů páté generace F-35, který je nejvýznamnějším projektem v historii Armády ČR. Letouny Česko vyjdou na 150 miliard korun. „Nesmíme zapomínat, že jde o zabezpečení vzdušného prostoru České republiky na velmi dlouhou dobu. Tato akvizice by měla pokrýt naše potřeby až do 60. let tohoto století,“ řekl Fiala. 

[chooze:article;value:545756]

​Druhým tématem Fialova proslovu byla podpora Ukrajině. „Bohužel nenastal výrazný posun, který by nám dával naději, že boje brzy skončí. Pravděpodobnější scénář je pokračování vyčerpávající války,“ uvedl premiér. Zdůraznil i další podporu pro napadenou zemi. „Nesmíme se dívat stranou, když je náš soused napaden. Děláme to pro Ukrajinu, ale děláme to i pro sebe,“ řekl Fiala. 

Premiér také oznámil, že vedle závazně potvrzených nákupů 300 000 kusů munice pro Ukrajinu má česká iniciativa nezávazně přislíbeno ještě dalších zhruba 200 000 kusů. „Považuji to za velký úspěch a mám z toho radost,“ dodal premiér. Podle něj v tomto konfliktu nelze být nestranný, protože Ukrajina nic nevyprovokovala a pouze se brání. „Žijeme v mimořádně bezpečné zemi a jsme na to hrdí. Není to samozřejmost a je na nás, jakou budoucnost si zvolíme,“ dodal na závěr.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments