Archiv

Jeho padouši uhranuli každého. Zemřel slavný herec Emmet Walsh

Herec nezaměnitelné vizáže, který začal být slavným až ve svých 40 letech díky filmům Na svobodě, Blade Runner či Zbytečná krutost, skonal na zástavu srdce v nemocnici ve Vermontu, uvedla agentura AP.

Ve snímku Na svobodě (1978) ztvárnil sadistického kurátora propuštěného vězně v podání Dustina Hoffmana. Walshův výkon uhranul tehdy ještě neznámé bratry Coenovi natolik, že pro něj napsali svůj první celovečerní film Zbytečná krutost (1984).

Bezcharakterní slizký soukromý detektiv, který sleduje nevěrnou manželku majitele striptýzového baru, byl Walshovou vlastně jedinou hlavní rolí a získal za ni cenu Independent Spirit Award. Bezpočet ocenění posbíral i samotný film a odstartoval tažení bratří Coenů mezi nejúspěšnější nezávislé americké filmaře.

[chooze:article;value:546852]

​Slavný filmový kritik Roger Ebert ocenil Walshe za jeho výkon jako „básníka slizu“ a přišel s takzvaným Stanton-Walshovým pravidlem: „Žádný film s Harrym Deanem Stantonem nebo M. Emmetem Walshem ve vedlejší roli nemůže být úplně špatný“, napsal The Guardian.

Walsh si zahrál i v dalším snímku Coenových Potíže s Arizonou s Nicolasem Cagem v titulní roli.

Výraznou a opět určitě ne kladnou roli dostal ve filmu Brubaker, kde titulní postavu ředitele nechvalně proslulé věznice, který se nejprve nechá zavřít coby mukl, hrál Robert Redford. S další ikonou, Paulem Newmanem, si Walsh zahrál v kultovním snímku Nakládačka z prostředí nižší americké hokejové ligy.

Ve filmu Blade Runner režiséra Ridleye Scotta zase Walsh zdárně sekunduje hlavnímu hrdinovi Harrisonu Fordovi.

[chooze:article;value:546684]

​Walsh, celým jménem Michael Emmet, vyrůstal na severu ve Vermontu u kanadské hranice. Jeho děda, otec i bratr pracovali jako celníci. Vystudoval Americkou akademii dramatických umění v New Yorku a deset let působil v divadle, než se objevil v prvním filmu jako komparsista.

Počet jeho filmových a televizních rolí přesáhl 200. Do jeho filmografie patří třeba i Serpico, Cvok či Svatba mého nejlepšího přítele. Pracoval do posledních chvil, western Outlaw Posse s jeho poslední vedlejší rolí, přichází teprve do kin.

Zemřela proslulá módní ikona Iris Apfel. Modelkou se stala v neuvěřitelném věku (3/2024):

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments