Archiv

Situace kolem černého kašle je nejhorší od 60. let. Hygiena oznámila opatření

Hygienici bijí na poplach. Počty lidí nakažených pertusí neboli černým kašlem přibývá čím dál rychleji. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je situace nejhorší od roku 1963.

Kvůli zhoršující se situaci oznámila Hygienická služba ČR opatření, která mají pomoci situaci dostat pod kontrolu a která se týkají převážně škol. „V případě, že školu kontaktuje rodič, že dítě se nakazilo černým kašlem, musí škola hned kontaktovat hygienu. Ta pak informuje ředitele, jak postupovat,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum. 

[chooze:article;value:546497]

​Rodiče by podle Fošuma měli vyhledávat lékařskou službu jen pokud dítě vyznačuje známky nemoci. „Pokud jste vy nebo vaše dítě byli v kontaktu s nakaženým, bude vás kontaktovat hygiena s dalšími informacemi. Samotný kontakt s nakaženým ještě není důvod k vyhledávání lékaře,“ dodal Fošum.

Počty nakažených černým kašlem v Česku od začátku roku soustavně rostou. Státní zdravotní ústav (SZÚ) každý týden zveřejňuje počty nakažených černým kašlem, v pátek však výjimečně zveřejnili čísla ještě před víkendem. I tak jsou ale počty nakažených za týden vyšší, než doposud.

Podle údajů SZÚ se za tento týden nakazilo pertusí 810 lidí, tedy o 200 více než za minulý týden. Nejhorší je situace ve Středočeském a Jihočeském kraji, kde se nakazilo 111 a 145 pacientů. Celkem od začátku roku napočítali hygienici 3 084 lidí, kteří se nakazili černým kašlem.

Podle hygieniků má Česko v současnosti naštěstí dostatek vakcín, aby mohlo proti černému kašli bojovat a lidi přeočkovat. „Je možné vyhledat zdravotní ústavy nebo očkovací centra i svého praktika, aby vás nechal přímo naočkovat. Na straně distributora není žádná limitace,“ dodal Fošum.

Černý kašel trápí Česko. Minulý týden přibylo 608 nakažených:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments