Archiv

V USA začíná superúterý. O kandidátu republikánů se rozhoduje ve třetině států

Martin Kovář považuje Haleyovou za sympatickou a zkušenou kandidátku, ta se ale podle něj kandidátkou republikánů nestane. A to i přesto, že bodovala v hlavním městě. „Nemá nejmenší naději. Ten Washington nepřeceňujme, republikáni obecně nedopadají ve Washingtonu dobře,“ vysvětlil Kovář a připomíná, že i Ronald Reagan tam prohrál primárky v roce 1976. Podobně se tomu stalo v roce 1980, kdy šel do voleb jako úřadující prezident.

Kovář také zdůraznil význam setrvání v mediálním prostoru pro budoucí politickou kariéru, jak pro Haleyovou, tak pro Trumpa, kterého čekají soudní spory a zdravotní výzvy.

[chooze:article;value:544573]

​Diskuze se obrátila k Trumpovým právním problémům. „Názor není jednotný, ale soud nemůže vyloučit Trumpa z voleb. Podle některých právníků může kandidovat i z vězení,“ uvedl Kovář.

Kovář také považuje kampaň za vyhrocenou a rok od roku je to horší. Připomněl například Trumpovu neochotu na veřejnosti uznat porážku v minulých prezidentských volbách. „Trump říká, dvakrát jsem do toho šel, dvakrát jsem vyhrál, vyhraju po třetí. Tohle je bezprecedentní. Tolik soudů různých instancí v jednotlivých státech řeklo, že to prohrál. Ale jeho blízké okolí má, pokud máme zprávy, že si je dobře vědom toho, že to prohrál,“ řekl Kovář. Trumpova slova jsou podle Kováře míněná hlavně pro jeho voliče.

[chooze:article;value:544740]

​Když přišla řeč na hlavní témata nadcházející kampaně, Kovář zdůraznil otázku nelegální migrace, která je zvláště v jižních státech USA palčivým problémem. Statistiky ukazují, že za Bidenovy administrativy přišlo do země více ilegálních migrantů než za Trumpovo a poslední Obamovo prezidentské období.

Ekonomika je dalším klíčovým tématem, které bude hrát volební kampani významnou roli. Podle něj bude vývoj americké ekonomiky, inflace a nezaměstnanosti v září a říjnu rozhodujícím faktorem pro výsledek voleb.

Na reportáž a celý rozhovor s Martinem Kovářem se podívejte níže:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments