Archiv

Vláda ruší společná jednání se Slovenskem. Ohrožujete vzájemné vztahy, zuří Fico

„Nepovažujeme za vhodné, abychom uskutečnili společné zasedání české a slovenské vlády,“ sdělil po jednání vlády Fiala. Důvodem podle něj jsou rozdílné názory na zahraniční politiku.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je problematické například nedávné jednání slovenského šéfa diplomacie Juraje Blanára s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Podle Fialy ale obě země mají pořád spoustu společných témat. „Budeme ve spolupráci pokračovat, máme zájem rozvíjet vztahy a projekty,“ řekl.

[chooze:article;value:543740]

Vztahy mezi Čechy a Slováky jsou podle Fica výjimečné. „Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takto hluboká vzájemné vztahy žádnému ohrožení. Bereme na vědomí, že česká vládní garnitura se je rozhodla ohrozit jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru. Vaše rozhodnutí neovlivní naši suverénní zahraniční politiku,“ vzkázal Fialovi na facebooku. Česká vláda je podle něj na Slovensku vždy vítána.

„Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů. Reálně se jedná pravděpodobně o nejhorší okamžik od vzniku samostatných republik. Ale Slovensko není ani Robert Fico, ani Juraj Blanár,“ reagoval na rozhodnutí předseda opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka na sociální síti X. Ve čtvrtek přijede do Prahy. „Budu našim partnerům tlumočit jak proevropské a demokratické hodnoty mnoha lidí na Slovensku, tak i to, ať si nedělají obraz o naší zemi na základě kroků Fica nebo Blanára,“ dodal.

[chooze:article;value:543753]

Zároveň kabinet ve středu schválil projekt pro zahraniční investici v Dolní Lutyni. Na Karvinsku by tak mohla vyrůst továrna na výrobu baterií do elektromobilů.

Vláda schválila i nový zákon o lobbingu. Mohl by se týkat i Kanceláře prezidenta republiky a asistentů poslanců a senátorů.

Naše vztahy narušují jen názory na Ukrajinu, jinak se shodneme, tvrdil Fico (11/2023):

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments